Past Olympic Equestrian Medalists

A list of equestrian medalists from the past 1988-2004 Olympic Games.
Avatar:
Author:
Publish date:
Social count:
0
A list of equestrian medalists from the past 1988-2004 Olympic Games.

Note: Individuals are listed with their horses.

2004, ATHENS, GREECE

Dressage Indvidual

GOLD: Anky van Grunsven (NED), Salinero

SILVER: Ulla Salzgeber (GER), Rusty 47

BRONZE: Beatriz Ferrer-Salat (ESP), Beauvalais

Dressage Team

GOLD: Germany (Heike Kemmer, Hubertus Schmidt, Martin Schaudt, Ulla Salzgeber)

SILVER: Spain (Beatriz Ferrer-Salat, Juan Antonio Jumenez Cobo, Ignacio Rambla Algarin, Rafael Soto Andrade)

BRONZE: USA (Lisa Wilcox, Guenter Seidel, Debbie McDonald, Robert Dover)

Jumping Individual

GOLD: Rodrigo Pessoa (BRA), Baloubet du Rouet

SILVER: Chris Kappler (USA), Royal Kaliber

BRONZE: Marco Kutscher (GER), Montender 2

Jumping Team

GOLD: USA (Chris Kappler, Elisabeth Madden, Mclain Ward, Peter Wylde)

SILVER: Sweden (Peder Fredericson, Rolf-Göran Bengtsson, Peter Eriksson, Malin Baryard)

BRONZE: Germany (Christian Ahlmann, Marco Kutscher, Otto Becker, Ludger Beerbaumn disqualified)

Eventing Individual

GOLD: Leslie Law (GBR), Shear L'eau

SILVER: Kimberly Severson (USA), Winsome Adante

BRONZE: Pippa Funnell (GBR), Primmore's Pride

Eventing Team

GOLD: France (Nicolas Touzaint, Jean Teulère, Didier Courrèges, Cédric Lyard, Arnaud Boiteau)

SILVER: Great Britain (Pippa Funnell, Leslie Law, Mary King, Jeanette Brakewell, William Fox-Pitt)

BRONZE: USA (Kimberly Severson, Darren Chiacchia, John Williams, Amy Tryon, Julie Richards)

2000, SYDNEY, AUSTRALIA

Dressage Indvidual

GOLD: Anky van Grunsven (NED), Bonfire

SILVER: Isabell Werth (GER), Gigolo

BRONZE: Ulla Salzgeber (GER), Rusty 47

Dressage Team

GOLD: Germany (Isabell Werth, Alexandra Simons de Ridder, Ulla Salzgeber, Nadine Capellmann)

SILVER: Netherlands (Anky van Grunsven, Elen Bontje, Arjen Teeuwissen, Coby van Baalen)

BRONZE: USA (Robert Dover, Susan Blinks, Guenter Seidel, Christine Traurig)

Jumping Individual

GOLD: Jeroen Dubbeldam (NED), Sjiem

SILVER: Albert Voorn (NED), Lando

BRONZE: Khaled Al Eid (KSA), Khashm al Aan

Jumping Team

GOLD: Germany (Marcus Ehning, Ottob Becker, Lars Nieberg, Ludger Beerbaum)

SILVER: Switzerland (Lesley McNaught, Markus Fuchs, Beat Maendli, Willi Melliger)

BRONZE: Brazil (Alvaro Miranda Neto, André Johannpeter, Luiz Felipe Azevedo, Rodrigo Pessoa)

Eventing Individual

GOLD: David O'Connor (USA), Custome Made

SILVER: Andrew Hoy (AUS), Swizzle In

BRONZE: Mark Todd (NZL), Eyespy II

Eventing Team

GOLD: Austraila (Andrew Hoy, Phillip Dutton, Stuart Tinney, Matt Ryan)

SILVER: Great Britain (Jeanette Brakewell, Leslie Law, Pippa FunnellL, Ian Stark)

BRONZE: USA (David O'Conner, Nina Fout, Linden Wiesman, Karen O'Conner)

1996, ATLANTA, GEORGIA, USA

Dressage Indvidual

GOLD: Isabell Werth (GER), Gigolo

SILVER: Anky van Grunsven (NED), Bonfire

BRONZE: Sven Rothenberger(NED), Weyden

Dressage Team

GOLD: Germany (Isabell Werth, Klaus Balkenhol, Monica Theodorescu, Martin Schaudt)

SILVER: Netherlands (Tineke Bartels , Sven Rothenberger, Anky van Grunsven, Gonnelien Rothenberger)

BRONZE: USA (Robert Dover, Michelle Gibson, Steffen Peters, Guenter Seidel)

Jumping Individual

GOLD: Ulrich Kirchhoff (GER), Jus de Pommes

SILVER: Willi Melliger (SUI), Calvaro

BRONZE: Alexandra Ledermann (FRA), Rochet M

Jumping Team

GOLD: Germany (Lars Nieberg, Franke Sloothaak, Ulrich Kirchhoff, Ludger Beerbaum)

SILVER: USA (Anne Kursinski, Leslie Burr-Howard, Peter Leone, Michael Matz)

BRONZE: Brazil (Alvaro Miranda Neto, André Johannpeter, Luiz Felipe Azevedo, Rodrigo Pessoa)

Eventing Individual

GOLD: Blyth Tait (NZL), Ready Teddy

SILVER: Sally Clark (NZL), Squirrel Hill

BRONZE: Kerry Millikin (USA), Out and About

Eventing Team

GOLD: Australia (Wendy Schaeffer, Phillip Duton, Andrew Hoy, Gillian Rolton)

SILVER: USA (David O'Conner, Bruce Davidson, Karen O'Conner, Jill Henneberg)

BRONZE: New Zealand (Blyth Tait, Vaughn Jefferis, Andrew Nicholson, Vicky Latta)

1992, BARCELONA, SPAIN

Dressage Indvidual

GOLD: Nicole Uphoff (GER), Rembrandt

SILVER: Isabell Werth (GER), Gigolo

BRONZE: Klaus Balkenhol (GER), Goldstern

Dressage Team

GOLD: Germany (Monica Theodorescu, Nicole Uphoff, Isabell Werth, Klaus Balkenhol)

SILVER: Netherlands (Andy van Grunsven, Annemarie Sanders, Tineke Bartels, Ellen Bontje)

BRONZE: USA (Charlotte Bredahl, Michel Poulin, Robert Dover, Carol Lavell)

Jumping Individual

GOLD: Ludger Beerbaum (GER), Classic Touch

SILVER: Piet Raymakers (NED), Ratina Z

BRONZE: Norman Dello Joio (USA), Irish

Jumping Team

GOLD: Netherlands (Piet Raymakers, Bert Romp, Jan Tops, Jos Lansink)

SILVER: Austria (Boris Boor, Jörg Müntzner, Hugo Simon, Thomas Frühmann)

BRONZE: France (Hervé Godighon, Hubert Bourdy, Michel Robert, Eric Navet)

Eventing Individual

GOLD: Matthew Ryan (AUS), Kibah Tic Toc

SILVER: Herbert Blöcker (GER), Feine Dame

BRONZE: Blyth Tait (NZL), Messiah

Eventing Team

GOLD: Australia (David Green, Gillian Rolton, Andrew Hoy, Matthew Ryan)

SILVER: New Zealand (Andrew Nicholson, Vicky Latta, Blyth Tait, Mark Todd)

BRONZE: Germany (Matthias Baumann, Cord Mysegaes, Ralf Ehrenbrink, Herbert Blöcker)

1988, SEOUL, SOUTH KOREA

Dressage Indvidual

GOLD: Nicole Uphoff (FRG), Rembrandt

SILVER: Margit Otto-Crepin (FRA), Corlandus

BRONZE: Christine Stückelberger (SUI), Gauguin d. Lully

Dressage Team

GOLD: Federal Republic of Germany (Reiner Klimke, Ann Katherin Linsenhoff, Monica Theodorescu, Nicole Uphoff)

SILVER: Switzerland (Otto Hofer, Christine Stückelberger, Daniel Ramseier, Samuel Schatzmann)

BRONZE: Canada (Cynthia Ishoy, Eva-Maria Pracht, Gina Smith, Ashley Nicoll)

Jumping Individual

GOLD: Pierre Durand (FRA), Jappeloup

SILVER: Greg Best (USA), Gem Twist

BRONZE: Karsten Huck (FRG), Nepomuk

Jumping Team

GOLD: Federal Republic of Germany (Ludger Beerbaum, Wolfgang Brinkmann, Dirk Hafemeister, Franke Sloothaak)

SILVER: USA (Greg Best, Lisa Jacquin, Anne Kursinske, Joe Fargis)

BRONZE: France (Hubert Bourdy, Frédéric Cottier, Michel Robert, Pierre Durand)

Eventing Individual

GOLD: Mark Todd (NZL), Charisma

SILVER: Ian Stark (GBR), Sir Wattie

BRONZE: Virginia Holgate Leng (GBR), Master Craftsman

Eventing Team

GOLD: Federal Republic of Germany (Claus Erhorn, Matthias Baumann, Thies Kaspareit, Ralf Ehrenbrink)

SILVER: Great Britain (Mark Phillips, Karen Straker, Virginia Holgate Leng, Ian Stark)

BRONZE: New Zealand (Mark Todd, Marges Knighton, Andrew Bennie, Tinks Pottinger)

For more results from past Olympics, visit www.fei.org.